Komunikacja / Transport artykuł sponsorowany
16 kwiecień 2021

Wygodniejsze podróże koleją w aglomeracji łódzkiej

Budowa nowego peronu na przystanku Zgierz Północ fot1. Źródło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Nowy peron i drugi tor (mijanka) na przystanku Zgierz Północ poprawi przepustowość i umożliwi przejazd większej liczby pociągów. Efektem inwestycji Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, o wartości ponad 172 mln zł netto, będą wygodniejsze podróże koleją na trasie z Łodzi do Kutna.
Na przystanku Zgierz Północ budowany jest drugi peron i mijanka, która pozwoli na przejazd większej liczby pociągów na jednotorowym odcinku Zgierz – Ozorków – Kutno. Rozpoczęła się budowa drugiego peronu. Wykonawca ustawił betonowe konstrukcje. Po ułożeniu nawierzchni zamontowane będą nowe ławki, wiaty i zegary. Przewidziano także jasne oświetlenie, czytelną informację pasażerską i wyraźne oznakowanie.

Pasażerowie wygodniej wsiądą do pociągów na przystanku Zgierz Północ

Nowy peron, o wysokości 0,76 m, ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Zostanie on przystosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Zainstalowany zostanie system oznakowania dotykowego, poręcze, pochylnia prowadząca na peron, a także pasy bezpieczeństwa z fakturą na krawędzi peronu.

Przebudowa torów oraz budowa drugiego toru spowoduje, że dotychczasowy przystanek Zgierz Północ stanie się stacją.

Dzięki tzw. mijance możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów. Drugi tor usprawni przejazd pociągów pasażerskich i towarowych. Pasażerowie skorzystają z nowego obiektu od lipcu.

Bezpieczniej i sprawniej dzięki wiaduktom kolejowym

Wyższe i szersze wiadukty zapewnią bezpieczne przejazdy pociągów oraz sprawniejszą komunikację drogową. W ramach projektu zmodernizowane zostaną cztery wiadukty kolejowe. Na jednotorowej linii między Zgierzem a Ozorkowem przebudowywany jest wiadukt nad ul. Szczawińską w Zgierzu.

Będzie to nowa, szersza konstrukcja. Takie rozwiązanie umożliwi poprowadzenie dwupasmowej jezdni, chodnika oraz ścieżki pieszo-rowerowej. Na czas prac przy wiadukcie nad ul. Szczawińską, dla komunikacji miejskiej zaplanowano tymczasowy przejazd w sąsiedztwie przystanku Zgierz Jaracza.

Drugi wiaduktu, na którym trwają prace, znajduje się nad ul. Ozorkowską w Zgierzu. Konstrukcja wiaduktu zostanie odmalowana i pokryta powłoką antykorozyjną.

Szybsze pociągi z Łodzi do Kutna

Inwestycja kolejowa w Zgierzu jest elementem przebudowy trasy z Łodzi do Kutna na odcinkach Łódź Kaliska – Zgierz i Zgierz – Ozorków w ramach dwóch projektów łącznie o wartości ponad 360 mln zł. Wymieniane są tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Po zakończeniu modernizacji w 2022 roku, pociągi pasażerskie relacji Łódź Kaliska – Zgierz – Ozorków będą mogły przyspieszyć ze 100 km/h do 120 km/h, a towarowe z 60 km/h do 100 km/h. Cała trasa Łódź Kaliska - Kutno ma być przebudowana do końca 2023 roku. Po zakończeniu wszystkich prac podróż z Łodzi do Kutna skróci się o ok. 15 minut.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 16 Łódź Widzew – Kutno na odcinku Zgierz – Ozorków" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieluniu