4 maj 2021

Dworczyk: nie mam wiedzy o kolejnych przypadkach indyjskiej odmiany Covid-19 w Polsce

Nie mam wiedzy o kolejnych przypadkach zakażenia indyjską odmianą Covid-19 w Polsce - powiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Poinformował, że we wtorek minister zdrowia odniesie się do tego na konferencji prasowej.
REKLAMA

Dworczyk pytany był we wtorek w radiu Zet, czy mamy już kolejne przypadki indyjskiej odmiany Covid-19. "Poza tymi przypadkami potwierdzonymi do tej pory, najbardziej znany to przypadek naszego dyplomaty ewakuowanego z Indii, nie mam takiej wiedzy o innych przypadkach" - odpowiedział szef KPRM.

Poinformował też, że we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski planuje konferencję prasową, na której będzie między innymi w tej sprawie się wypowiadał.

Dworczyk pytany był też o to, jak Polska planuje się na tle innych krajów Europy pod względem liczbę szczepień.

"Byliśmy w na drugim miejscu i na trzecim, jeśli chodzi o największe państwa unijne, jeśli chodzi o tempo szczepień, bo rozumiem, że do tego się odnosimy. Dzisiaj jesteśmy wśród tych największych krajów na szóstym miejscu" - odpowiedział minister.

Na uwagę, że nie mówimy o tempie szczepień tylko o liczbie populacji, która została zaszczepiona Dworczyk odparł, że jest to ze sobą powiązane. "To dokładnie są te same dane, jeżeli chodzi o procent populacji, bo tu nie porównujemy liczb bezwzględnych tylko procent. Więc jesteśmy na szóstym miejscu wśród dziesięciu największych krajów unijnych" - powiedział szef KPRM.

Pod koniec kwietnia specjalnym samolotem przyleciał z Indii do Warszawy polski dyplomata, ciężko chory na COVID-19. Wraz z nim ewakuowani zostali czwórka jego dzieci oraz chora ciężarna żona. Po przybyciu do stolicy wszyscy trafili do szpitali.

Testy wykonane dyplomacie potwierdziły, że zakaził się on indyjską mutacją koronawirusa. Informację tę potwierdził PAP wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Pyrć. Jak dodał, nadal toczą się badania, które mają pokazać, czy wariant ten stanowi większe zagrożenie od innych.

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju. (PAP)

autor: Edyta Roś

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieluniu