15 luty 2024

Wieluń na Wyżynie Wieluńskiej

zdjęcie: Wieluń na Wyżynie Wieluńskiej / By Morgre - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
By Morgre - Own work [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
W 1444 roku Wieluń uzyskał prawo składu, co wzbogaciło jego znaczenie jako centrum handlu. Ale to nie tylko historia handlu! Nazywany czasem polską Guernicą Wieluń ma także swoje miejsce w dramatycznych wydarzeniach historii.
REKLAMA

Tego szukamy w Wieluniu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wieluń, Wieluń praca, Wieluń pogoda, Wieluń nasze miasto, spotted Wieluń, kino syrena Wieluń, kulisy powiatu Wieluń.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wieluniu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!
Miasto i Gmina Wieluń posiadają długą i zróżnicowaną historię, zaczynającą się już około 2500 lat p.n.e., zgodnie z odkryciami archeologicznymi. Założenie Wielunia datuje się na pierwszą połowę XIII w., kiedy to, według legendy, książę wielkopolski Władysław Odonic podczas polowania zobaczył jelenia, a nad nim Baranka Bożego. W tym miejscu postanowił założyć osadę, której nazwa wywodzi się od tego właśnie jelenia, przekształcając się z Jeluń na Wieluń. Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w dokumencie z 1282 r., sugerując, że wtedy uzyskało prawa miejskie.

W XIV w. Kazimierz III Wielki wzniósł zamek w Wieluniu, który wielokrotnie był przebudowywany z powodu pożarów. Obecnie na jego fundamentach stoi pałacyk klasycystyczny. Miasto było również stolicą historycznej ziemi wieluńskiej. Na mocy testamentu Kazimierza, w 1370 r. Ludwik Węgierski oddał ziemię wieluńską w lenno ks. opolskiemu Władysławowi. W tym samym okresie arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogorya ze Skotnik wybudował dwór biskupi w Wieluniu. W 1395 r. Władysław Jagiełło, spełniając wolę polskiego możnowładztwa, ponownie włączył Wieluń i ziemię wieluńską do Korony. W 1393 r. wzniósł również kościół i klasztor paulinów na przedmieściu. Rozwój miasta sprawił, że w 1413 r. arcybiskup Mikołaj Trąba uzyskał pozwolenie na przeniesienie starożytnej kolegiaty z wsi Rudy do Wielunia podczas kapituły generalnej w Gnieźnie.

W latach 40. i 50. XV w. Wieluń doznał poważnych zniszczeń, będących wynikiem kilkukrotnych ataków książąt śląskich. Prawdopodobnie w tamtym czasie miasto pełniło istotną rolę jako centrum produkcyjne i handlowe.

Po śmierci Zygmunta Augusta, w okresie bezkrólewia i wojny domowej, Wieluń został zniszczony, co potwierdza przywilej Stefana Batorego z 1581 r. Przywilej ten potwierdzał wcześniejsze prawa do wójtostwa, zastrzegając, że dochody z niego mają być przeznaczane na renowację miasta (Vol. leg., II, § 1014).

W 1588 r. niedaleko Wielunia miała miejsce słynna bitwa pod Byczyną, gdzie kanclerz Jan Zamoyski pokonał wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do polskiego tronu. Po zakończeniu działań wojennych Wieluń znalazł się w katastrofalnym stanie, zniszczone mury miejskie i spalone domy świadczyły o rozległych zniszczeniach.

W okresie szwedzkiego "potopu", wskutek walk polsko-szwedzkich, miasto Wieluń doznało kolejnych zniszczeń. Doszło do spalenia Wielunia, a polskie wojsko, w odpowiedzi na rzekome wspieranie Szwedów przez miejscowych ewangelików, dokonało na nich pogromu. Pomimo starań władz państwowych nie udało się przywrócić miastu jego dawnej świetności.

Kolejne dwie klęski, związane z okresem "morowego powietrza" (1707–1711), podczas których zmarło około 2000 mieszkańców, oraz pożarem w 1791 r., zakończyły ostatecznie rozwój miasta. W 1858 r. doszło do kolejnej katastrofy, spowodowanej pożarem, po którym miasto zostało odbudowane, jednak w zmienionej formie.

Na miejscu dawnego zamku wzniesiono imponującą prywatną rezydencję. Zachowały się fragmenty murów otaczających miasto, a brama "Krakowska" z wysoką wieżą przetrwała. W trakcie nowego planu urbanistycznego do bramy dobudowano ratusz.

W wyniku drugiego rozbioru Polski (1793 r.) Wieluń znalazł się w granicach Prus, a w latach 1807–1815 był częścią Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Polskiego. Mieszkańcy Wielunia aktywnie uczestniczyli w powstaniu styczniowym (1863–1864), strajkach w 1905 r. oraz w powstaniach śląskich w latach 1919–1921. Kulminacyjnym momentem w historii miasta był tragiczny dzień 1 września 1939 r., kiedy na niebronione i spokojne miasto spadły bomby, oznaczając początek II wojny światowej o godzinie 4:40.
Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź prognozę pogody w Wieluniu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wieluń
13.4°C
wschód słońca: 05:13
zachód słońca: 20:11
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wieluniu

kiedy
2024-05-13 18:00
miejsce
Kino - Teatr Syrena, Wieluń,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-16 20:00
miejsce
Kino - Teatr Syrena, Wieluń,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 20:00
miejsce
Moonshine, Wieluń, Świętej Barbary 6
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-13 15:00
miejsce
Kino - Teatr Syrena, Wieluń,...
wstęp biletowany